על הנמלים

הכל מתחיל בקן

קן נמלים משפחת נמלים חדשה מתחילה מביצה בתוך קן נמלים כל שהוא שנקבעה על ידי הקן להיות מלכה בסוף התהליך. הביצה מתפתחת כחודש כאשר משלב של ביצה היא הופכת להיות זחל. זחל אינו יודע לזוז ולכן נמלים אחרות מאכילות אותו. הביצים והזחלים צריכים להישאר בלחות וטמפרטורה קבועה, ולכן הנמלים הפועלות מעבירות אותם ממקום למקום בקן. בסופו של התהליך המלכה בוקעת ויוצאת מהקן עם כנפיים.

הזדווגות בשמיים

היא עפה ומחפשת זכר באוויר כשעף גם הוא. תקופה זו נקראת "מעוף הכלולות". לאחר סיום מעוף ההזדווגות, הנקבות המופרות יורדות לקרקע, מורידות את הכנפיים ומתחילות לחפש מקום לקן חדש. זכר, להבדיל מהמלכה, מת לאחר זמן קצר ואינו משתתף בתפתחות הקן יותר.

יצירת הקן החדש

נמלה מלכה כשהמלכה מוצאת מקום מתאים היא מטילה ביצים ובלשב הראשון, כאשר אין לה עדיין פועלות שיעזרו לה, היא זאת שמטפלת בביצים ומאכילה אותם. למלכה יש מספיק אוכל שמור בבטנה לקיום של כחודשיים ולהאכלת זחלים ראשונים. לאחר שהפועלות הראשונות בוקעות מהביצים, הן מתחילות לעבוד והמלכה עוברת למצב מנוחה. הן מחפשות אוכל ומביאות אותו לקן, הן מאכילות את הזחלים הצעירים והן דואגות לשמור את הביצים בטמרטורה ובלחות קבועים.

השלב המתקדם

כעבור זמן קצר, כאשר ישנן כבר פועלות שמסוגלות לתחזק את הקן, המלכה מחליטה להביא חיילים - אלה הן נמלים גדולות שיגנו על הקן מסכנות ומחרקים אחרים שעלולים להפריע בהתפתחות המשפחה. נמלים הם חרקים מסודרים מאוד, הן ישמרו על ניקיון הקן, יבנו חדר לאיחסון האוכל וחדר אחר הן יארגנו להטלת ביצים של המלכה. עורך חייהן של הנמלים הפועלות הוא כשנה, כאשר הפועלות הצעירות יותר יתעסקו בסידור הקן והפועלות המבוגרות יותר יצאו החוצה מהקן ויחפשו אוכל. הסבר לכך הוא שמחוץ לקן ישנן סכנות רבות יותר וקן מעדיף לסכן את הפועלות המבוגרות מאשר הצעירות. עורך חיים של מלכה לעומת הפועלות הוא בין 20 ל-30 שנים בתנאים מתאימים.

לסיכום

קן הנמלים עובד כאגרוף אחד ממוחשב ומסונכרן, נמלים יעבדו כל חייהן לטובת המשפחה. תפקידים בקן מחולקים בצורה חכמה ומדוייקת ובמקרה של תקלה כל שהיא, כל התפקידים עלולים להשתנות תוך זמן קצר מאוד. הן יודעות לתקשר ביניהן על פי ריח ועד היום ישנם המון שאלות שנותרו ללא תשובה גם לחוקרי הנמלים.